Základním piezokrystalickým materiálem je keramická směs PZT (tj. Pb(Zr,Ti)O3), která se dotuje různými příměsemi pro dosažení požadovaných vlastností, nebo BaTiO3. Výroba piezokeramiky se provádí zpravidla práškovou technologií, spékáním prášku ve formě požadovaného tvaru. Piezoelektrický jev je podmíněn přítomností vlastních dipólů krystalků, které jsou ovšem u prášku nahodile uspořádány a způsobují prodloužení, které je ve výsledku nulové. Proto se musí po spečení trubička opět zahřát a vystavit stejnosměrnému el. poli, které jednotlivé dipóly orientuje do svého směru. Po úplném přeorientování je vzorek rychle zchlazen, čímž si dipóly uchovají svou orientaci. Piezokeramika umožňuje realizovat roztažení v intervalu od méně než 0,1 nm až do stovek mikrometrů při napětích od 1 mV do 1000 V. Základní charakteristikou piezoelektrik je piezoelektrická konstanta, která udává velikost změny rozměrů po přiložení napětí. Konstanta má tenzorový charakter a je závislá na teplotě. Při nižších teplotách má menší hodnotu, což umožňuje přesnější nastavování, ale menší rozsah.
Piezokeramika se používá v několika tvarových modifikacích, ze kterých se sestavuje vlastní skener (v dalším je zavedena konvence, že polarizace má směr osy z, označené číslem 3, a orientaci od kladného pólu k zápornému):
- pásek (hranolek) o délce l a tloušťce t, k němuž se napětí připojuje kolmo na podélnou osu (ve směru l). Po přiložení napětí V dojde k protažení pásku (Δl)/l=(d31)/tV, kde d31<0 je piezoelektrický koeficient v patřičném směru. Rovněž nastává změna tloušťky Δt=d33V, kde d33>0.
- bimorfní pásek je tvořen dvěma pevně spojenými pásky stejného materiálu a polarizace, mezi nimiž je vodivá elektroda. Vnější elektrody jsou připojeny na stejný pól napětí, tedy je v každém elektrické pole jiného směru, jeden pásek se zkracuje, druhý roztahuje a výsledkem je ohyb pásku. Pásek by mohl být používán upevněný na jednom konci, ale to je nevýhodné z hlediska rezonančních vlastností, proto bývá upevněn na obou koncích a pohyb je realizován prohnutím uprostřed. Velikost prohnutí je pak dána vztahem
Δx=3/8d31V(l/t)2.
- sestava disků je tvořena několika disky na sobě. Protože prodloužení Δt je nezávislé na t, nepomůže zvětšení tloušťky jednoho disku, ale je nutno disky skládat a prokládat mezi nimi elektrody, které se pak spojí ob jeden na stejné napětí. Sousední disky musí mít opačnou polarizaci a výsledné prodloužení závisí na počtu disků N vztahem Δt=Nd33V.
- laminát je tvořen soustavou pásků, přičemž sousední mají vždy opačnou polarizaci a elektrody mezi nimi jsou ob jeden připojeny na stejné napětí. Protažení jednoho pásku je totiž úměrné l/t a jeho zvětšení se dá dosáhnout snížením tloušťky. Tenký pásek však není mechanicky odolný, proto je vhodné je pospojovat do laminátu. Protažení laminátu je však stejné jako pro jeden z jeho pásků.
- dutá trubička s vnitřní i vnější plochou pokovenou v souvislou elektrodu. Protažení trubičky podél její osy závisí na vnitřním a vnějším poloměru ri, ro vztahem
(Δl)/l=d31V/(2(ro-ri)).
Trubička se rovněž roztahuje v radiálním směru, přičemž Δr=d33V. Důležitým parametrem tuby je homogenita tloušťky její stěny ro-ri, protože jinak se různé strany roztahují různě a dochází k ohybu.
Při srovnatelné mechanické síle je tloušťka stěn trubičky menší než hranolků a je tedy pro stejné protažení zapotřebí menší napětí, ještě menší potřebují disky. Celkové protažení je ovšem u trubičky i hranolku přibližně stejné, protože ve velikosti napětí je omezení elektrickým průrazem. U disků lze naopak protažení zvýšit větším počtem disků (při nárůstu celkové délky), zároveň se zvýší citlivost, což není ovšem vždy vhodné (reakce na šumy).